fbpx
  • DSC05192.jpg

W ramach zajęć świetlicowych uczniowie klas drugich brali w tym roku udział w programie MegaMisja. Warto przeczytać sprawozdanie z ich przygód w Cyfrowym Laboratorium i zajrzeć do fotogalerii, by przekonać się jak doskonale się bawili i przy okazji nabywali kompetencje cyfrowe.

 

MegaMisja w szkolnej świetlicy, czyli  krótkie podsumowanie naszych przygód w Cyfrowym Laboratorium.

Rok szkolny 2021/2022 powoli dobiega końca i tym samym kończy się udział uczniów klasy II w programie edukacyjnym MegaMisja organizowanym przez Fundację Orange. Fundacja Orange  działa na rzecz nowoczesnej edukacji, rozwijając m.in. kompetencje cyfrowe dzieci i młodzieży. www.fundacja.orange.pl

MegaMisja to program edukacji cyfrowej, składający się z 10 – miesięcznego cyklu zajęć dla uczniów klas I – III szkoły podstawowej. O możliwości udziału w programie dowiedzieliśmy się z portalu Librus. Ogłoszenie bardzo nas zaintrygowało, więc postanowiliśmy zdobyć więcej informacji i zgłosić naszą świetlicę. Nie była to jednak prosta sprawa, gdyż czekała nas rekrutacja do programu. Naszym zadaniem było wykonanie krótkiego filmiku przekonującego organizatorów konkursu, dlaczego to właśnie my powinniśmy zostać wybrani do MegaMisji. W przygotowanie filmu zaangażowali się uczniowie z klasy IIIB i … udało się! Zostaliśmy 1 z 140 szkół, które dostały się do programu. I właśnie wtedy otworzył się przed nami cyfrowy świat w formie przyjaznej zabawy w Cyfrowe Laboratorium, gdzie pomagaliśmy animowanym bohaterom Julce i Kubie złapać niesfornego  Psotnika. www.megamisja.pl

Rozpoczęliśmy przygodę z MegaMisją. Zakres tematyczny programu składał się z 10 etapów i zawartych w nich zadań, które realizowaliśmy raz w tygodniu. Lekcje zaczynaliśmy krótką bajką, której akcja toczyła się w Cyfrowym Laboratorium, gdzie rozrabiał Psotnik. W oparciu o fabułę bajki i zawarte w niej polecenia podejmowaliśmy ciekawe wyzwania, ucząc się ważnych dla młodego internauty zasad. Pomagaliśmy naszym filmowym bohaterom naprawić szkody wyrządzone przez Psotnika, wykonując przy tym różne polecenia i ucząc się jednocześnie zasad bezpieczeństwa w sieci. A wszystko to działo się zarówno w świetlicy, jak i na platformie MegaMisji, na której założyliśmy konto naszej szkoły i utworzyliśmy profil grupy. Nazwaliśmy się „Poszukiwaczami Przygód”, gdyż nie boimy się nowych wyzwań, nawet tych najtrudniejszych. Wybraliśmy również swojego Psotnika i nadaliśmy mu imię Alex. I właśnie w ten sposób, przygoda za przygodą, przyswajaliśmy kolejne wartościowe treści dotyczące korzystania z komputera, jego obsługi, jak również wykorzystania innych mediów w sposób pożyteczny. Pomogły nam także gotowe scenariusze zajęć oraz porady ekspertów udostępnione na platformie. Pracowaliśmy zarówno w grupach, jak i indywidualnie, stale podnosząc swoje cyfrowe kompetencje oraz odkrywając dobre i bezpieczne strony technologii. Często na zajęciach szalała prawdziwa „burza mózgów” a dyskusjom nie było końca. Fabuła bajki oraz interesujące zadania, gry i zabawy bardzo nas angażowały oraz pomagały rozwijać naszą kreatywność. Powstały wspaniałe prace, ciekawe projekty, które nie tylko pomogły zdobyć i utrwalić wiedzę, ale rozwinęły również umiejętność komunikacji i współpracy w grupie. Po przeprowadzonej lekcji zdobywaliśmy punkty oraz zakładaliśmy kolejne elementy stroju naszemu Psotnikowi. Otrzymywaliśmy także małe niespodzianki z wizerunkiem naszych bohaterów oraz naklejki do otrzymanych Albumów MegaMisji. Ważną częścią każdych zajęć było złożenie relacji z przeprowadzonego zadania oraz umieszczenie zdjęć na platformie. Cieszyliśmy się bardzo, kiedy nasze posty zdobywały polubienia i sympatyczne komentarze innych użytkowników.

Za aktywność w programie nasza świetlica otrzymała wspaniałe nagrody, które po zakończeniu poszczególnych etapów losowała dla nas magiczna maszyna. W trakcie zajęć korzystaliśmy z dwóch tabletów, które otrzymaliśmy od MegaMisji, a darmowa aplikacja „MegaMisja z Psotnikiem” przyniosła wiele emocji. Ponadto zdobyliśmy zestawy plastyczne, książki, audiobooki, gry planszowe i zabawki edukacyjne, które zapewniły nam wspaniałą zabawę w świetlicy. Na zakończenie programu czekały na nas dyplomy oraz Certyfikat dla szkoły. 

Rok z MegaMisją w świetlicy był pełen nowych przygód i wyzwań. Był czasem super zabawy i nauki, który dostarczył wielu pozytywnych wrażeń. Rozwijanie kompetencji cyfrowych to proces długofalowy, dlatego warto go rozpocząć już od najmłodszych lat. I to właśnie było możliwe dzięki MegaMisja, która utorowała nam drogę do świadomego i odpowiedzialnego podejścia do korzystania z mediów cyfrowych i treści przekazywanych za ich pośrednictwem. 

O MegaMisji oczywiście nie zapomnimy. Zostają z nami wspaniałe nagrody, które wykorzystamy również na zajęciach świetlicowych w przyszłym roku. No i oczywiście Alex, nasz Psotnik, który towarzyszył nam od początku programu. Tak bardzo zadomowił się w naszej świetlicy, że nie planuje wracać do Cyfrowego Laboratorium. I już nawet tak nie rozrabia ;)

MegaMisjo! Dziękujemy i życzymy, aby słońce zawsze świeciło nad Cyfrowym Laboratorium!

 

„Poszukiwacze Przygód”

Anna Walica – opiekun grupy

FOTOGALERIA